Szeretem, ha friss kenyeret tehetek a családnak az asztalra. Mivel nálunk jelenleg csak hárman eszünk pékárut és ebből ketten is 3 év alattiak, ezért mindig kis mennyiséget készítek egyszerre, hogy biztosan elfogyjon. A képen látható kenyér 25 dkg lisztből készült, nálunk ez jelenleg akár 2 napra is elegendő lesz. Másnaposan is garantáltan friss, puha, kicsit sem száraz kenyér kerül majd a tányérra. Ha dupla mennyiséget készítünk, a harmadik nap is biztos megállja majd a helyét a kenyér, de olyankor már jöhetnek a konyhai trükkök és este vacsoránál nálunk biztos pirítós vagy bundás kenyér készülne belőle. Majd következő nap jöhet a friss kenyér sütése. Ami cselt én mostanában be szoktam vetni, hogy az egyszerű finomlisztet mindenféle magokkal, korpákkal teszem egészségesebbé és így igyekszem fokozni a lányok napi rostbevitelét.

A kenyér sütése szerintem sokkal egyszerűbb,mint azt gondolnánk. Sokan félnek tőle, pedig a végeredmény kárpótol az esetleges kezdeti kudarcok ellenére is.

Évek óta kísérletezem a kenyerek receptjével, hol lazább,hol sűrűbb tésztával próbálkozom, de minden esetben egy isteni finom kenyér lett a végeredmény, csak egy kicsit esetleg más volt az állaga, mint az előzőnek. Itt mivel gyökérkenyérről beszélünk nincs gond még a formázásra sem, egyszerűen csavarjuk meg a tésztát néhányszor és már mehet is sütőbe.
Gyökérkenyér

-25 dkg liszt
-2 dl víz
-0,5 csomag szárított élesztő
-2 lapos kávéskanál só
-1 kávéskanál cukor (elhagyható, ha van időnk a kelesztésre, de gyorsítja nagyban a folyamatot)
-2 púpos evőkanál korpa (búzakorpa, zabkorpa is bátran használható)
-1 púpos evőkanál lenmagpehely
-1 púpos evőkanál útifűmaghéj
A recept egy fél adagra vonatkozik, ebből kb. 30-35 dkg kenyér készíthető.
Mivel két kislány mellett készítem az ételeket, ezért én mindenhol az egyszerűségre törekszem. A kenyeret sem szoktam őszintén szólva túldagasztani, a hozzávalókat egyszerűen egy villa segítségével összekeverem, majd hagyom pihenni, hadd dolgozzon az élesztő helyettem. Mostanában a legjobban bevált kelesztő helyem a sütő, nem éri huzat a kenyeret, a hőmérséklet is állandóbb, mint a konyhában. Normál esetben nem is használok kelesztő edényt, egyszerűen egy normál keverőtálban bekeverem a tésztát, egy konyharuhával lefedem és irány a „hideg” sütő. 2-3 órát hagyom kelni, attól függően mennyivel hamarabb sikerült aznap bekevernem a tésztát.
Ha pedig sürget az idő, akkor egy egyszerű kelesztő tálban keverem be a kenyeremet, engedek forró vizet a mosogatóba és kb. egy órán át hagyom kelni a tésztát. Ha szépen megkelt, kiveszem az edényből és gyökérkenyeret formázok belőle majd néhányszor megcsavarom.
Ezután előmelegítem a sütőt 200 fokra(én légkeverést használok mellé), míg melegszik, még hagyom szépen kelni a tésztát. A receptek minél magasabb hőmérsékletet javasolnak a kenyerek sütéséhez, légkeverés nélkül odafigyelve, még magasabb hőfokon is süthetünk.
A hőmérséklet után fontos hogy a formát sütőpapírral béleljük ki, mert ellenkező esetben sülés közben a kenyér oda fog ragadni az edényhez. Kapargattam én már sajnos többször is hosszú perceken keresztül az odasült kenyértésztát az edény oldaláról, míg végre megtanultam a leckét.
Körülbelül 20 percig sütőm,de a sülési idő nagyban függ a kenyerünk méretétől és formájától. Ezt a tésztát bármilyen formában elkészíthetjük, ha bagettnek sütjük akkor maximum 10-15 percet hagyjuk a sütőben,gyökérkenyérként 20-25 perc, cipóként 30 perc körül van az ideális sülési idő. Korábban követtem a receptekben javasolt vízzel locsolást és mindig jól meglocsoltam a kenyereimet, viszont mostanában kihagyom ezt a lépést, mert ropogósabb héjat kapok nélküle. Jó étvágyat hozzá.